در سال‌های اخیر ساماندهی هدفمند حوزه مد و لباس همواره مورد توجه برنامه‌ریزان کلان فرهنگی بوده و مسئولین حوزه‌های مربوطه در تلاش بوده‌اند تا راهکاری کلیدی برای جهت‌دهی در راستای هنجارهای اعتقادی و عرفی کشور پیدا کنند. یکی از اقشار مهم و تاثیرگذار در این حوزه دانشجویان هستند که به عنوان قلب جامعه الگوی اجتماعی سایرین واقع می‌شوند. بنابراین در صورت برنامه‌ریزی صحیح و جهت‌دهی مناسب پوشش این قشر، می توان شاهد اثرات مثبتی بر روی سطح فرهنگی به ویژه پوشش جامعه بود.
همچنین می‌توان به اهمیت هنرهای سنتی و صنایع دستی به عنوان هنر ملی و بومی در طراحی و تزیین و جذاب و خاص نمودن پوشاک ایرانی – اسلامی و تاثیر آن بر تقویت تولید ملی اشاره کرد که به قطع تولیدکننده‌های ایرانی با شناخت از جایگاه اجتماعی مرد و زن ایرانی می‌توانند با بهرگیری از این هنرها پوشاکی شکیل و باکیفیت، مناسب اندام و روحیه مخاطب خود عرضه کند.
سومین دوره از نمایشگاه ملی مد، لباس و صنایع دستی در نظر دارد تا در سطح ملی، طراحان و هنرمندان را تشویق نمایند تا به این امر مهم ارج نهاده و در جهت گسترش فرهنگ اصیل ایرانی راه‏گشایی کرده و بستر شناخت هویت ایرانی را از طریق هنر خود فراهم بیاورند.

این نمایشگاه با هدف معرفی الگوهای فرهنگی برتر مورد نیاز جامعه، معرفی دستاوردها و توانمندی‌های دختران دانشجو و همچنین ایجاد زمینه ورود دانشجویان دختر به فضای کسب و کار و حمایت از طراحان نوپا، ایجاد اشتغال و امید به آینده برگزار می شود. اشاعه پوشش ایرانی اسلامی مبتنی بر هنرهای ملی و ایرانی و معطوف نمودن اذهان بانوان به لحاظ زیبایی شناسی به داشته های ملی و هویت بخش در زمینه پوشش دانشجویان دختر از دیگر اهداف برگزاری این نمایشگاه ملی است.

معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده و معاونت فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری متولیان اصلی برگزاری این رویداد ملی و دانشگاه شهید چمران اهواز میزبان سومین دوره این نمایشگاه است.