دومین نمایشگاه مد، لباس و صنایع دستی دانشگاه های منطقه شمالی گشایش یافت

دومین نمایشگاه مد، لباس و صنایع دستی دانشگاه های منطقه شمالی گشایش یافت

دومین نمایشگاه توانمندی های دانشجوبان دختر در زمینه مد، لباس و صنایع دستی در مراسمی با سخنرانی معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و رئیس دانشگاه گیلان به صورت مجازی گشایش یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم،  مهندس محمدهادی عسکری در این مراسم طی سخنانی با اشاره به افزایش جمعیت دانشجویان دختر شاغل به تحصیل در دانشگاه ها اظهار داشت: ما وظیفه داریم متناسب با این میزان افزایش، زمینه کنش گری دانشجویان دختر را درحوزه های مختلف فراهم نمائیم. وی افزود: در این راستا و با همکاری معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده نمایشگاه توانمندی های دختر در زمینه مد، لباس و صنایع دستی به عرصه اجرا درآمد.

عسکری ادامه داد: این نمایشگاه ها می توانند پیوند بین طراحان و مخاطبان را به وجود آورد که منجر به پویایی این فضا در پیوند با زمینه های فرهنگی و اجتماعی جامعه ایران شود.

وی با تأکید بر تقدم زمینه های فرهنگی در حوزه مد و لباس اظهار داشت: تقویت و اشاعه مد و پوشش بر اساس الگوهای مورد پذیرش جامعه از اولویت های برپایی این نمایشگاه به شمار می رود.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: تلاشی که برای پیوند سلیقه طراحان و مصرف کنندگان به عمل می آید امکان تأثیرپذیری از مد و الگوی پوشش جوامع دیگر را کاهش می دهد و این تلاش با پشتوانه کارآفرینان و سرمایه گذاران و نیز خلاقیت و نوآوری داننشجویان می تواند منجر به خلق برندهای ملی و حضور مؤثر در عرصه بین المللی شده و به ثروت آفرینی بیانجامد.

عسکری صنعت مد، پوشاک و صنایع دستی را یکی از عرصه های مهم برای کارآفرینی و اشتغال با منفعت بالا دانست و اظهار داشت: دختران دانشجو می توانند از این طریق امکان کارآفرینی در محیط های انتخابی و با رعایت دغدغه های خانواده ها داشته باشند.

وی افزود: مد و لباس در ایران از زمینه های مساعد و متنوعی برای کارآفرینی، طرح های استارت آپی و کسب و کارهای خانگی برخوردار است و با توجه به شرایط کنونی فرصتی برای ورود و یا رشد در بازارهای اینترنتی و کسب و کارهای مجازی به شمار می رود.

عسکری در پایان با قدردانی از تلاش های صورت گرفته به منظور برگزاری این نمایشگاه در فضای مجازی، اظهار امیدواری کرد: با مهار این بیماری بتوان مجدداً رویدادهای این چنینی را به صورت حضوری و با نشاط مضاعف برپا کرد.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده نیز در این مراسم طی سخنانی ضمن ابراز خرسندی از بر پایی این نمایشگاه اظهار داشت: خلاقیت و نوآوری ویژگی مهم آثار دانشجویی است.

دکتر معصومه ابتکار ادامه داد: هدف از برگزاری این برنامه در کنار سایر برنامه های صورت گرفته از جمله رویداد کمند(کار، مهارت و نوآوری دانشجویان دختر) زمینه سازی به منظور بروز خلاقیت های دانشجویان و تلاش در مسیر جلب توجه دانشجویان به اشتغال، کار و تولید است.

وی این اقدام را در راستای ایجاد زمینه کسب تجربه دانست که طی آن دانشجویان فضای دانشگاه را میدان عمل  خود می دانند  و از این طریق آماده ورود به اجتماع می شوند.

ابتکار، تجارب این چنینی را از جمله تجارب موفق در دنیا ارزیابی کرد و افزود: این قبیل اقدامات  امروزه در بسیاری از مراکز علمی و آموزشی دنیا مورد پذیرش قرار گرفته و در حال اجراست. وی این برنامه ها را موجب اجتماعی شدن دانشگاه ها دانست که خوشبختانه در سال های اخیر مورد وفاق مجموعه ارکان دانشگاهی اعم از استادان، دانشجویان و مدیریت های آنها قرار گرفته است.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: توجه دانشگاه ها به موضوع اشتغال دانش آموختگان و تلاش آنان در مسیر مهارت آموزی منجر به تقویت امید و پویایی دانشجویان شده است.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد: این برنامه و برنامه های این چنینی بتواند سبب ایجاد امید به آینده، امید به فردای بهتر و تقویت نشاط و پویایی در فضای دانشگاهی گردد.

در ابتدای این مراسم دکتر احمد رضی، رئیس دانشگاه گیلان نیز طی سخنانی با ابراز خرسندی از برگزاری این برنامه به میزبانی دانشگاه گیلان گفت: مایه خشنودی است که دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی توانسته اند تنها چند ماه پس از شیوع این بیماری بتوانند عرصه های گوناگون فعالیت خود را از طریق محیط های فناورانه دنبال کنند.

وی ادامه داد: حوزه فعالیت های آموزشی دانشگاه ها، در همان ماه های اول شیوع این بیماری فعالیت های خود را به عرصه مجازی بردند و دیگر حوزه ها نیز به سرعت به فضا پیوسته و در حال پیش برد مأموریت های خود می باشند.
رضی در ادامه با اشاره به ضرورت توجه به مقوله مهارت افزایی دانشجویان اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه های مد، لباس و صنایع دستی می تواند گامی مؤثر برای ارتقای مهارت های دانشجویان به شمار آید. وی حوزه مد، لباس را دارای قابلیت های فراوانی در زمینه ورود به این عرصه و نیز تولید ثروت از این طریق دانست و افزود: انتظار می رود دانشجویان شرکت کننده در این نمایشگاه از طریق تعامل با یکدیگر و اشتراک تجارب بتوانند آماده ورود به این بازار شوند.