نمایشگاه مجازی مد و لباس دانشجویان در روزهای آینده برگزار می شود

نمایشگاه مجازی مد و لباس دانشجویان در روزهای آینده برگزار می شود

غلامرضا غفاری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا درباره برگزاری نمایشگاه مد و لباس دانشجویان، افزود: دومین نمایشگاه منطقه ای مد و لباس دانشجویان از هفته آینده در دانشگاه های گیلان (دانشگاه های شمال کشور)، یاسوج (دانشگاه های منطقه مرکزی) و سیستان و بلوچستان (دانشگاه های منطقه جنوبی) به صورت مجازی آغاز به کار می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به نقل از ایرنا، دکتر غفاری با بیان این که این نمایشگاه سال گذشته در دانشگاه های الزهرا، خلیج فارس و کوثر برگزار شد، تصریح کرد: نمایشگاه مد و لباس دانشجویان با همکاری معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، ‌تحقیقات و فناوری برپا می شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم به ساماندهی صحیح مد و لباس اشاره و خاطرنشان کرد: ساماندهی و جهت دهی صحیح مد و لباس در سالیان اخیر توسط مسوولان در سطوح مختلف بیان شده است. یکی از اقشار مهم جامعه در این موضوع، دانشجویان به ویژه دختران دانشجو هستند که به علت های مختلف از جمله سن، موقعیت اجتماعی، سطح علمی و مواردی از این دست، مورد توجه ویژه جامعه قرار دارند.

غفاری یادآور شد: بنابراین در صورت برنامه ریزی صحیح و جهت دهی مناسب پوشش این قشر، می توان شاهد اثر مثبتی روی سطح فرهنگی به ویژه پوشش جامعه بود؛ همچنین می توان به اهمیت هنرهای سنتی و صنایع دستی به عنوان هنر ملی و بومی در طراحی، تزیین، جذاب و خاص کردن پوشاک ایرانی، اسلامی و تاثیر آن بر تقویت تولید ملی اشاره کرد که به قطع، تولید کننده های ایرانی با شناخت از جایگاه اجتماعی مرد و زن ایرانی می توانند با بهره گیری از این هنرها، پوشاکی شکیل و با کیفیت عرضه کنند. وی تاکید کرد در راستای سیاست های معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مبنی بر توانمندسازی دانشجویان و بر اساس تفاهم نامه منعقد شده میان معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، نمایشگاه منطقه ای توانمندی های دانشجویان دختر در زمینه مد و لباس و صنایع دستی برگزار می شود.

معاون وزیر علوم درباره کالاهایی که در این نمایشگاه عرضه می شود، گفت: در این نمایشگاه، ترویج الگوهای پارچه، لباس و صنایع دستی منطبق با موازین اسلامی، ایرانی و بومی مناطق مختلف ایران به تناسب موقعیت های مختلف عمومی و خصوصی در حوزه های منطقه ای، ‌ استانی و ملی به نمایش گذاشته می شود. غفاری خاطرنشان کرد: حق ثبت سفارش و انعقاد قرارداد جهت فراهم آمدن امکانات فروش طرح های نمایش داده شده برای برگزارکنندگان محفوظ است.

وی درمورد لباس هایی که در این نمایشگاه عرضه می شود،  اظهار داشت: البسه ای مانند چادر، مانتو، پیراهن بلند، شلوار، کت و دامن با سر بند طراحی شده و هماهنگ با پوشش سر، لباس اسپورت، لباس خاص مشاغل و یونیفرم اداری در این نمایشگاه عرضه می شود.

این مقام مسوول در وزارت علوم، بهره مندی از تمام ظرفیت های موجود و ممکن در دانشگاه های تابعه وزارت علوم و سازمان های مرتبط برای ایجاد زمینه های ترویج فرهنگ پوشش ایرانی، اسلامی در دانشگاه ها به عنوان یک باور ارزشمند و الگوسازی در بحث مد و لباس در حوزه های زندگی اجتماعی را اهداف برگزاری این نمایشگاه دانست.